Na co zwrócić uwagę kupując manekiny do sklepu?

Jak wybrać manekiny do sklepu, które będą wzmacniać przekaz najnowszej kolekcji? Przygotowaliśmy kilka wskazówek, które pozwolą Ci zbudować przemyślane i dopracowane kreacje wystawowe. Witryna to nie tylko Twoja wizytówka. To także narzędzie do budowania wizerunku, wzmacniania przekazu oraz pozyskiwania nowych klientów. Sprawdź, jak wybrać manekiny do sklepu, które będą sprzedawać i promować Twoja markę.

 • Ludzie kupują oczami. Dopracowany visual merchandising przyciąga uwagę klientów.
 • Są 3 główne rodzaje stylów  manekinów: abstrakcyjne, semi-abstrakcyjne, realistyczne.
 • Cena manekinów sklepowych to nie jest najważniejszy wyznacznik. Zwróć uwagę na styl, jakość, stabilność, komfort użytkowania i kolor manekinów.
 • Manekiny krawieckie to propozycja dla twórców haute couture i marek, które oferują szycie na miarę.
 • Kolekcja Ageon i 900 to ponadczasowe propozycje, które sprawdzą się, gdy nie wiesz, jakie manekiny wybrać.

Dopracowany visual merchandising, czyli jedno z najważniejszych narzędzi sprzedaży w branży odzieżowej

Według badań masz tylko 3 sekundy, aby zainteresować klienta. Dopracowany visual merchandising to potężne narzędzie sprzedażowe, z którego warto korzystać świadomie. Klienci, którzy przechodzą obok Twojego butiku, zwracają uwagę na całokształt wystawy. Ludzie kupują oczami. Jeśli Twoja witryna wygląda atrakcyjnie, jest spójna z Twoją marką, ma charakterystyczny przekaz — przyciągnie uwagę zamyślonych przechodniów.

Co chcesz przekazać swoim odbiorcom, którzy jeszcze nie znają Twoich produktów? Chcesz budować wizerunek solidnej, profesjonalnej marki, która dba o klientów? Jeśli tak — pierwszą inwestycją powinny być wysokiej klasy manekiny do sklepu, które zadbają o doskonałą prezentację Twojej kolekcji. Witryna to nie jest miejsce na oszczędności. Warto zakupić dobrej jakości manekiny, które przyniosą szybki zwrot z inwestycji.

Rodzaje manekinów

Na co zwrócić uwagę kupując manekiny do sklepu? Na dzień dobry warto poznać rodzaje manekinów, które mamy do wyboru. Najczęściej wyróżniają się pozycją, sposobem przedstawienia twarzy oraz kolorystyką. Poniżej wypisaliśmy kilku grup, po które najczęściej sięgają świadome, nowoczesne marki.

 • Manekiny abstrakcyjne to kwintesencja minimalizmu. Przede wszystkim wyróżnia je głowa typu “egghead” , czyli zupełnie gładka twarz, bez zarysowania ust czy nosa.

okrągła głowa manekina

 • Manekiny semi-abstrakcyjne są klasyczne, eleganckie, o minimalistycznych, rzeźbiarskich liniach. Łączą prostotę manekinów abstrakcyjnych z delikatnie zarysowanym, realistycznym wyrazem twarzy.

dwie głowy manekina • Manekiny  realistyczne doskonale odwzorowują ludzkie ciało i rysy twarzy, często mają  wykonany makijaż i są stylizowane z peruką.

trzy głowy manekina

Na co zwrócić uwagę kupując manekiny do sklepu? Czy ceny manekinów sklepowych są najważniejsze? 

Ceny manekinów sklepowych nie powinny być głównym determinantem Twojego wyboru. Najważniejsza jest jakość, stabilność, estetyka i komfort użytkowania ekspozytorów, a także dobór manekinów sklepowych do stylu Twojej marki.

Kupując manekiny do sklepu, warto wziąć pod uwagę:

 • jakość wykonania,
 • wagę, wzrost manekina,
 • materiał, z którego manekin został wykonany (najlepszym surowcem jest trwałe i eleganckie włókno szklane),
 • sposób mocowania manekinów (czy jest mocowany do nogi czy łydki),
 • detale np. możliwość zamocowania torebki czy założenia butów letnich,
 • stabilność manekina,
 • styl manekina i ewentualne dodatki.

Dopiero po przeanalizowaniu tych wszystkich elementów, warto brać pod uwagę ceny manekinów sklepowych, dopasowując je do możliwości marki i budżetu, który przeznaczamy na visual merchandising.

Jaki wybrać kolor manekina?

Kolor manekinów zawsze warto dopasować do wystroju salonu  oraz stylu marki. Najpopularniejszym kolorem manekinów sklepowych jest biały mat. Odcienie szarości i grafitu doskonale pasują do marek młodzieżowych i męskich. Cieliste manekiny do sklepu najczęściej wybierane są do prezentacji kolekcji premium. Oczywiście w tak kreatywnej pracy nie ma sztywnych zasad. Można pozwolić sobie na różne odstępstwa.

kolor manekina

Manekiny krawieckie — co warto o nich wiedzieć?

Innym rodzajem manekinów do sklepu są manekiny krawieckie obszyte materiałem, które podkreślają kunszt rzemiosła krawieckiego i indywidualne podejście marki. Najczęściej wykorzystywane są w domach mody oraz podczas prezentowania kolekcji haute couture. Doskonale wpisują się także w stylistykę butików, które specjalizują się w projektowaniu i szyciu na miarę. Sprawdzą się, jeśli prowadzisz atelier z garniturami lub z sukniami ślubnymi. Zobacz także:  Czy manekiny krawieckie, to dobry pomysł na ekspozycję?bawełniany manekin

Nie możesz się zdecydować? Zobacz, jakie wybrać manekiny do sklepu 

No dobrze, zatem jak dobrać manekiny dla swojej marki? Co zrobić, aby ekspozycje podkreślały przekaz kolekcji? Jeśli nie wiesz, jakie manekiny wybrać — przygotowaliśmy dla Ciebie dwie propozycje.

Kolekcja manekinów AEGON to abstrakcyjne manekiny damskie oraz klasyczne manekiny męskie, które łączą w sobie minimalizm, prostotę i elegancję. Manekiny występują w wielu pozach. Ich głowa jest gładka, dzięki czemu wpisują się w styl nowoczesnych marek. Mają biały matowy odcień.

Drugą kolekcją manekinów do sklepu, która spodoba się miłośnikom klasyki, są manekiny z kolekcji 900kobiece manekiny wysokiej jakości oraz męskie manekiny całopostaciowe. Jest to opcja bardziej budżetowa — dla marek, którym zależy na jakości, ale nie chcą, aby ceny manekinów sklepowych były zbyt wygórowane. W tej sytuacji rekomendujemy wybór głównie pozycji prostych.  Obie kolekcje manekinów są ponadczasowe i uniwersalne, przy czym zaspokajają różne potrzeby biznesowe.