Dlaczego ekologia jest dla nas tak istotna? Manekiny w trosce o środowisko

Dlaczego ekologia jest dla nas tak istotna? Manekiny w trosce o środowisko

Miłośnicy sztuki, którzy potrafią docenić walory estetyczne dzieł ludzkich rąk, z pewnością zgodzą się ze stwierdzeniem, że matka natura jest najwybitniejszą artystką. Piękno otaczającej nas przyrody nie będzie jednak wieczne, jeśli my jako ludzkość nie podejmiemy zdecydowanych działań na rzecz ochrony środowiska. W MORE  Mannequins jest to dla nas kwestia szczególnie istotna, dlatego przygotowaliśmy 3 nowe technologie produkcji manekinów, które przyczynią się do realizacji naszej ekologicznej strategii rozwoju!

Strategia zrównoważonego rozwoju - troska o naszą planetę

- Zmiany należy przede wszystkim zacząć od siebie i swojego otoczenia - tak Konrad Szafirowski, założyciel MORE Mannequins wyjaśnia, dlaczego nasza firma realizuje zaawansowaną strategię zrównoważonego rozwoju. Celem naszego planu działania na lata 2019 - 2023 jest wdrożenie znaczących zmian w kwestii ochrony środowiska i opiera się na pięciu filarach:

  •         Eco Office;
  •         ZERO PLASTIC Packaging;
  •         ECO Materials;
  •         LEASE & REUSE;
  •         RECYCLING of Mannequins.

 

Wdrożyliśmy już większość zaplanowanych rozwiązań. W naszym biurze wykorzystujemy instalację fotowoltaiczną oraz pompę ciepła. Jako pierwsi w branży opracowaliśmy wytrzymałe opakowanie na manekiny bez użycia folii i bez użycia innych materiałów niebiodegradowalnych. Oferujemy naszym klientom pionierski model najmu długoterminowego manekinów, który pozwala na ich użycie przez kilku właścicieli. Ekologia nie jest dla nas tylko sloganem, a realną wartością, wokół której budujemy naszą firmę.

3 nowe materiały, których używamy do produkcji! Ekologiczna innowacja

Podstawą naszych działań na rzecz ochrony środowiska jest jednak produkcja manekinów, która nie zanieczyszcza środowiska. Z myślą o tym kilka miesięcy temu rozpoczęliśmy pracę nad nowymi materiałami, które moglibyśmy wykorzystać. Efektem naszych działań są 3 nowe propozycje surowców, których użyjemy w procesie produkcji. Jak tłumaczy Konrad Szafirowski, są to rozwiązania nie tylko bardziej ekologiczne, ale i lepsze pod kątem jakości.

 

Wspomniane 3 nowe technologie produkcji manekinów to:

  •         PET bottle and corn - wykorzystanie butelek PET z recyklingu, które po obróbce zostaną użyte jako włókna i materiał, oraz żywicy biodegradowalnej, która wykonana jest z kukurydzy.
  •         Paper and rice - technologia opiera się na użyciu papieru z rafii, kleju z mączki ryżowej, co zapewnia produktowi ponadprzeciętną wytrzymałość. Manekin składa się z aż 8 warstw papieru, które łączone są klejem ryżowym. Ostatnia powłoka może być papierowa lub pokryta tradycyjnym lakierem. Jaka jest różnica? Otóż jeśli zewnętrzna powłoka będzie papierowa, klienci zauważą technologię, co będzie szczególnie ważne dla firm podkreślających w swojej komunikacji troskę o środowisko. Pokrycie ostatniej warstwy tradycyjnym lakierem oczywiście nie wpłynie w żaden sposób na ekologiczność produktu, ale zastosowana technologia nie będzie widoczna dla oglądających.
  •         Paper and corn - w tym przypadku również wykorzystujemy papier z rafii oraz możliwe jest pokrycie ostatniej warstwy lakierem lub pozostawienie jej nieodsłoniętej. Technologia różni się od “Paper and rice powder” materiałami - wykorzystujemy biodegradowalną żywicę z kukurydzy oraz tradycyjny papier.

 

Czym jeszcze różnią się omówione technologie poza wykorzystanymi materiałami? Założyciel MORE Mannequins Konrad Szafirowski wyjaśnia: - Choć funkcje tych trzech rozwiązań są identyczne, wiele zależy od skali zamówienia. Dobieramy najbardziej dogodną technologię na podstawie liczby manekinów do wykonania - kilkadziesiąt sztuk, czy może kilkaset? Istotne jest także samo przeznaczenie manekinów, więc najlepszą opcję proponujemy klientom po rozmowie i omówieniu ich potrzeb.

 

Manekiny zależnie od użytej technologii mają też odmienne parametry - mogą być lżejsze lub cięższe od siebie, a także nieznacznie różnią się wyglądem (jeśli zostaną zastosowane jako ostatnie powłoki papierowe bez pokrycia lakierem, co zostało opisane w przypadku Paper and rice oraz Paper and corn).

Jakie rozwiązania stosowaliśmy (i stosujemy) do tej pory w produkcji manekinów?

Alternatywnymi rozwiązaniami dla innowacyjnych technologii są te bardziej tradycyjne, czyli wykorzystanie materiału ABS czy PE. Produkty z nich wykonane są również ekologiczne, ponieważ funkcjonują w ekonomii cyrkularnej. Niemniej jednak nie są aż tak wydajne przy niskich nakładach, jak nasze autorskie rozwiązania. Technologie PET bottle and corn, Paper and rice i Paper and corn są więc zdecydowanie bardziej korzystne dla środowiska oraz dla klientów, którzy cenią sobie najwyższą jakość wykonania.

 

Jak tłumaczy Konrad Szafirowski, w MORE Mannequins jakość jest najważniejsza - Często powtarzam klientom, że lepiej kupić mniej manekinów, ale wykonanych z lepszych materiałów, niż kierować się tylko aspektem ilościowym. Gorszej jakości produkty są bardziej narażone na eksploatację, co spowoduje szybką konieczność ich wymiany. Takie działanie nie jest jednak ani ekologiczne, ani ekonomicznie korzystne dla klienta.

Ekologia - tego potrzebuje świat!

Dlaczego w ogóle decydujemy się w MORE Mannequins na wprowadzanie nowych i ekologicznych sposobów produkcji? Robimy to w trosce o środowisko. Jednym z najpopularniejszych wykorzystywanych materiałów w branży jest włókno szklane FRP. Niestety, przy tworzeniu manekinów tą metodą używa się krzemionki, maty szklanej oraz żywicy poliestrowej, która jest bardzo toksyczna. Te materiały nie są w pełni recyklowalne, nie jest więc możliwe ich całkowite ponowne wykorzystanie.

 

- Ślad węglowy przy produkcji manekina wykonanego technologią Paper and rice jest nawet o 90% niższy od tego z FRP. Przy Paper and rice wykorzystujemy papier z recyklingu i cały produkt powstaje w całości z naturalnych materiałów. To umożliwia po zużyciu manekina oddanie go na makulaturę i ponowne wykorzystanie tego materiału do produkcji papieru czy kartonu. Z kolei w technologii PET bottle and corn i Paper and corn po zużyciu manekina można zmielić go na mączkę i wykorzystać do produkcji materiałów budowlanych, np. cegieł. Te przykłady pozwalają zobrazować, jak przyjazne dla środowiska jest wykorzystywanie manekinów z biodegradowalnych materiałów. - Mówi Konrad Szafirowski i dodaje - Jest to szczególnie istotne dla firm np. z branży odzieżowej, które kierują się podobnymi wartościami jak MORE Mannequins. Aby zachować spójność w swoich działaniach na rzecz ochrony środowiska, często wybierają oni nasze produkty. Wiedzą, że jakość wykonania manekina przekłada się nie tylko na jego trwałość i walory estetyczne, ale również na ekologię.

MORE Mannequins - innowacja w służbie środowisku

Założyciel MORE Mannequins z dumą podkreśla, że jesteśmy jedną z pierwszych firm na rynku, która wdraża takie rozwiązania. Innowacja i chęć szukania najlepszych rozwiązań wynika przede wszystkim z naszej dbałości o szczegóły i dążenia do perfekcji. W sztuce tworzenia manekinów najważniejsze jest połączenie funkcjonalności z walorami estetycznymi. My do tego dodaliśmy jeszcze aspekt ekologiczny, który sprawia, że nasze produkty są nie tylko przyjemne dla oka oraz wysokojakościowe, ale także przyjazne dla środowiska. Środowiska, o które każdy z nas powinien dbać, ponieważ tylko w ten sposób możemy sprawić, aby nasza planeta nadal była dla nas przyjaznym domem.