Dlaczego warto otwierać sklep stacjonarny?

Dlaczego warto otwierać sklep stacjonarny?

W dobie internetu i coraz szybciej rozwijającego się rynku e-commerce w świadomości przedsiębiorców pojawia się coraz więcej wątpliwości na temat tego, czy otwarcie sklepu stacjonarnego jest tego warte. W końcu sklep internetowy to niższe koszty i jest on dostępny dla każdego, niezależnie od położenia geograficznego. Czy to oznacza, że tradycyjne sklepy odchodzą do lamusa? Zdecydowanie nie! W tym artykule wyjaśnimy kluczowe powody, dla których stacjonarna placówka to wciąż dobry wybór, a czasami - strzał w dziesiątkę!

  1. Sklep stacjonarny oferuje pełniejsze doświadczenie zakupowe
  2. Wpływa korzystnie na rozpoznawalność marki
  3. Oferuje możliwość bezpośredniego kontaktu z klientem, a tym samym zwiększenie jego satysfakcji z zakupu
  4. Stacjonarna placówka pozwala na promowanie marki poprzez zapraszanie znanych osób
  5. Osoby mijający witrynę sklepową mają większą tendencję do impulsywnych zakupów
  6. Brak kosztów przesyłki i możliwość przymierzenia ciuchów przed zakupem 7. Konkurencyjność niższa, niż przy sprzedaży internetowej

Doświadczenia zakupowe

Doświadczenie zakupowe oferowane przez sklep stacjonarny oferuje znacznie szersze spektrum doświadczenia niż sklep internetowy. To starannie przygotowana ekspozycja i wystrój wnętrza oraz kontakt z człowiekiem, a nie jedynie przyciskiem zakupu na stronie. Kontakt w tej formie znacznie silniej wpływa na budowanie pozytywnego sentymentu do marki, zwiększając zarówno siłę marki, jak i sprzedaż, lojalność i retencję.

Rozpoznawalność marki

Sklep stacjonarny zwiększa zarówno rozpoznawalność, jak i prestiż marki. Lokalna placówka znacznie poprawia również wiarygodność i zaufanie do marki. Biznesy internetowe nieustannie rodzą się i umierają, a fizyczny sklep jest dowodem osiągnięcia pewnego stopnia stabilności.

Sklep stacjonarny Chanel

Bezpośredni kontakt z klientem w sklepie stacjonarnym

Pracownicy sklepu mogą pomóc klientom w wyborze i zaoferować dosprzedaż - zwiększając nie tylko satysfakcję z zakupu klienta, ale również kwotę, którą wydal na zakupy. Na stronach internetowych coraz popularniejsze są rozwiązania pełniące zbliżone funkcje jak bot doradca, lub polecanie podobnych produktów. Są one jednak znacznie mniej efektywne niż bezpośredni, ludzki kontakt z doradcą klienta w placówce sklepu.

Promowanie marki poprzez zapraszanie znanych osób do sklepu stacjonarnego

Lokalna placówka sklepu może być świetnym narzędziem marketingowym, jeśli tylko zostanie odpowiednio wykorzystana. Zaproś do sklepu influencerów związanych ze swoją niszą, aby podzielili się doświadczeniem zakupu w social mediach. Wpłynie to korzystnie na rozpoznawalność nie tylko danej placówki, ale też i całej marki.

Impulsywne zakupy w sklepach stacjonarnych

Sklep, a przede wszystkim witryna sklepowa stanowi niezwykle efektywne narzędzie marketingowe, zachęcające do zakupu wszystkich okolicznych przechodniów. Ludzie mają tendencję do podejmowania szybkich, impulsywnych decyzji - gdy coś spodoba się im na wystawie, często nie w stanie czekać ani chwili dużej i od razu ruszają zakupić wymarzony produkt.

manekiny dziecięce w witrynie

Brak kosztów przesyłki i możliwość przymierzenia ciuchów przed zakupem

Kolejnym atutem sklepów stacjonarnych jest brak kosztów przesyłki - które często bierze na siebie sklep. To także możliwość przymierzenia przez klienta interesujących go ciuchów przez zakupem - jeden z kluczowych czynników, dla których wiele osób nie przepada za zakupami online.

Niska konkurencyjność sklepów stacjonarnych

Sprzedając w internecie, konkurujesz dosłownie z milionami innych sklepów - sprawienie, aby klienci poświęcili uwagę właśnie twojej marce, często jest niezwykle trudne. Lokalne placówki zmagają się ze znacznie mniejszą konkurencyjnością, która ogranicza się do kilku sklepów znajdujących się w okolicy.

Jest to jeden z głównych powodów, dla których sprzedaż stacjonarna może okazać się skuteczniejsza od sprzedaży online - jednak optymalnym rozwiązaniem jest łączenie obydwu tych rozwiązań. Jak pokazują dane z raportu Gemius, wielu Polaków wciąż preferuje stacjonarne sklepy. Pozwól klientowi wybrać formę zakupu, która jest dla niego najbardziej komfortowa. Niektórzy wolą robić to przez internet - inni w lokalnej placówce. Jeśli chcesz maksymalizować sprzedać - ważne jest, aby spełnić potrzeby i oczekiwania obydwu tych grup!

Zobacz: Jakie manekiny wybiera jeden z największych domów mody dla swoich sklepów stacjonarnych