Jakie mocowanie dla manekina wybrać? Mocowanie podstawy do łydki, uda czy stopy?

Jakie mocowanie dla manekina wybrać? Mocowanie podstawy do łydki, uda czy stopy?

Manekin damski całopostaciowy to często spotykane wyposażenie witryn w sklepach odzieżowych. Manekiny wystawowe dzielą się m.in. ze względu na sposób mocowania do podstawy. Wyjaśniamy, jaki typ mocowania najlepiej wybrać – do łydki, uda, a może stopy? Poznaj wady i zalety poszczególnych typów mocowań manekinów!

  • Manekiny mają trzy rodzaje mocowań: do łydki, do uda, do stopy;
  • Mocowanie do łydki jest najpopularniejsze – jest najbardziej uniwersalne;
  • Mocowanie do uda charakteryzuje się najdłuższym prętem;
  • Mocowanie do stopy jest bardzo estetyczne i funkcjonalne, ale wymaga przedziurawienia obuwia;
  • Nowoczesne rozwiązanie to śruba imbusowa, gwarantująca schludny wygląd manekina, a także łatwą pracę z legginsami i spodniami typu rurki.

Jakie są typy mocowania manekinów?

Manekiny całopostaciowe można mocować do podstawy na różne sposoby. Pierwszy z nich to mocowanie do łydki. Polega on na tym, że pręt wystający z podstawy wchodzi w łydkę manekina. Kolejny sposób to mocowanie do stopy, w którym pręt jest najmniej widoczny, ponieważ wchodzi w piętę manekina. Ostatni typ mocowania to mocowanie do uda, gdzie pręt jest najdłuższy i poprowadzony od podstawy aż do tylnej części uda manekina.

Zalety i wady mocowania w łydkę

Manekin z mocowaniem w łydkę to najpopularniejszy typ manekinów całopostaciowych. Jego główną zaletą jest to, że pręt jest mało widoczny i pozwala na założenie butów bez konieczności ich niszczenia. To właśnie dlatego typ ten jest najczęściej wybierany do sklepów ze zróżnicowanymi elementami garderoby. Nic nie stoi na przeszkodzie, by prezentować na nim górne części odzieży, a także spódnice, sukienki czy spodnie. W przypadku tych ostatnich należy jednak zwrócić uwagę na ich szerokość. Manekin z mocowaniem do łydki może okazać się problematyczny przy obcisłych, wąskich nogawkach od spodni. Standardowe spodnie powinny natomiast zakryć pręt.



mocowanie w łydkę

Zalety i wady mocowania w stopę

 Manekiny z mocowaniem w stopę świetnie sprawdzają się do prezentacji wszystkich rodzajów spodni i innych ubrań. Niestety problem pojawia się, kiedy manekinowi trzeba nałożyć buty. Wtedy konieczne jest wykonanie dziury w obuwiu. Z tego względu to rozwiązanie jest mało popularne, jednak zapewnia wysoką stabilność i łatwą pracę z manekinem. Jedna z dużych, międzynarodowych sieci odzieżowych zdecydowała się na ten sposób mocowania.

mocowanie w stopę

Zalety i wady mocowania w udo

Zaletą manekina z mocowaniem w udo jest stabilność i to, że można na nim prezentować wszelkie rodzaje wysokich butów np. bardzo wysokie kozaki. Niestety pręt umieszczony w górnej części nogi uniemożliwia założenie spodni bez robienia w nich dziury. Z tego powodu manekiny tego typu nie są zbyt często wykorzystywane. Sprawdzą się jednak w sklepach z sukienkami czy spódnicami, które można nałożyć niezależnie od umiejscowienia pręta.


mocowanie w udo

Czym jest mocowanie w łydkę ze śrubami imbusowymi? Simple Hex Key Screw

Pracę z manekinami mocowanymi do łydki znacznie ułatwia zastosowanie śrub imbusowych. Sprawiają one, że wygląd pręta jest bardziej minimalistyczny i łatwy w montażu. Dzięki temu manekin prezentuje się bardziej naturalnie, a ponadto da się na niego założyć nawet bardzo obcisłe spodnie lub legginsy. Do takich manekinów dołączony jest klucz ampulowy do obsługi śruby. To pierwsze tego typu mocowanie manekinów w Polsce