Nie tylko sklepowe wystawy - w jakich innych miejscach można spotkać manekiny ekspozycyjne ?

Nie tylko sklepowe wystawy - w jakich innych miejscach można spotkać manekiny ekspozycyjne ?

 Czy zdarzyło Ci się kiedyś wejść do sklepu i powiedzieć “dzień dobry” do stojącego obok manekina  ekspozycyjnego ? My przyznajemy się, że tak! I wcale nie ułatwiają nam zadania artyści MORE Mannequins, którzy potrafią “tchnąć życie” w manekina i sprawić, że będzie on wyglądał zupełnie jak człowiek. A czy wiesz, gdzie poza sklepowymi wystawami możesz jeszcze zobaczyć nasze produkty?

  • Najbardziej aktualne i uniwersalne są manekiny abstrakcyjne
  • Manekiny ekspozycyjne są wykorzystywane nie tylko przez branżę odzieżową
  • Wystawy historyczne, targi, militaria, kościoły i miejsca religijne, branża rozrywkowa i manekiny sportowe– tam często spotkasz manekiny ekspozytory
  • Manekinów można użyć wszędzie, gdzie ich potrzebujesz - bez żadnych ograniczeń

Miejsca, w których możesz spotkać manekina ekspozytora !

Obecnie modne są manekiny abstrakcyjne - wyróżniają się one tylko lekko zarysowanymi rysami twarzy, brakiem dokładnego odwzorowania ludzkiej anatomii oraz brakiem dodatków typu make-up czy peruka. Szczególnie często możemy je zobaczyć w sklepach odzieżowych. Nie zmienia to jednak faktu, że możliwości nadawania kształtów ekskluzywnym manekinom są wręcz nieograniczone, a humorystyczne nawiązanie ze wstępu artykułu jest zgodne z prawdą. Artyści potrafią przygotować postacie łudząco podobne do ludzi. Efekt jest szczególnie widoczny, gdy manekiny ekspozycyjne  mają na sobie ubrania czy kreacje.

Ta cecha sprawia, że nasze produkty są przeznaczone także do specjalnych prezentacji w muzeach, targach, a nawet w wojsku czy kościołach! Poniżej przedstawiamy listę branż (poza odzieżową), w których najczęściej stosuje się manekiny.

Muzealne manekiny i wystawy historyczne

Podczas oglądania wystawy chcesz wyobrazić sobie, jak w tym powieszonym w gablocie stroju dworskim mogła wyglądać średniowieczna szlachcianka? Właśnie po to w muzeach są manekiny - abyś nie musiał sobie tego wyobrażać, a mógł zobaczyć! Jak wspomnieliśmy, możliwości tworzenia kształtów dla manekinów muzealnych są wręcz nieograniczone, dlatego można dopasować formę idealnie do danej sukni czy dawnej stylizacji, by w jak największym stopniu odzwierciedlała jej piękno czy staranność wykonania.

Jednak nie tylko do prezentacji strojów są przeznaczone manekiny - w muzeach prezentują one także broń, elementy pancerza czy przedstawiają scenerie z bitew historycznych. Często manekiny muzealne  przyjmują różne pozy, które wskazują na ich rolę w walce - pikinierzy klękający na jedno kolano z wyciągniętą włócznią, miecznicy ze swoim orężem podniesionym wysoko nad głową, czy generałowie siedzący na koniach i oglądający przebieg bitwy, w otoczeniu sztandarów. Mimo, że wykonane z formy postacie są nieruchome, to całość ekspozycji - dzięki wiernemu odwzorowaniu kostiumów, rynsztunku czy przyjmowanych póz - jest bardzo dynamiczna.

manekin realistyczny

Militaria- manekin wojskowy

W identyczny sposób prezentuje się broń czy umundurowanie żołnierzy w trakcie pokazów militariów. Manekiny trzymają karabiny i pistolety lub przyjmują pozy odpowiednie przy wykonywaniu danej czynności, np. ładowania działa przeciwlotniczego.

Manekin na targi

Popularne jest także zastosowanie manekinów na różnego rodzaju targach, np. targach mody, designu czy maszyn. To rozwiązanie najbardziej zbliżone do tradycyjnego ustawienia ekspozycyjnych manekinów w sklepach. Celem wystawy jest korzystna prezentacja danego produktu czy rozwiązania, dlatego klienci decydują się na skorzystanie z “pomocy” manekinów. Oczywiście są one szczególnie często wykorzystywane przy prezentacji odzieży, ale mogą także gościć m.in. na targach BHP, aby ukazywać zagrożenia, na które w pracy narażony jest człowiek.

Kościoły i miejsca religijne

Wcześniejsze przykłady dotyczą prezentacji uniwersalnych sylwetek manekinów, ale wykonujemy w MORE Mannequins także figury bliźniaczo podobne do konkretnego człowieka, co umożliwia zaprezentowanie np. świętych postaci. Z tego rozwiązania szczególnie chętnie korzystają osoby duchowne, aby we wnętrzu kościoła umieścić sylwetkę mającą budzić skojarzenia z danym świętym. W MORE Mannequins dysponujemy techniką, która umożliwia wykonanie manekina o podobnej wytrzymałości co marmurowe rzeźby!

Branża rozrywkowa i sportowe manekiny

Potrzeby osób zamawiających manekiny ekspozytory w branży rozrywkowej są podobne, co w poprzednim przykładzie. Najczęściej klientom zależy na wykonaniu sylwetki konkretnej osoby, która zostanie wykorzystana jako rekwizyt lub “posąg” w celu jej upamiętnienia. W MORE Mannequins przygotowujemy także popiersia.

Innym ciekawym przykładem jest sport - do celów promocyjnych wykonuje się manekiny ukazujące sportowców lub specyfikę danej dyscypliny. Idealnym przykładem jest wykonanie manekina, który prezentował sylwetkę przyjmowaną w locie przez skoczka narciarskiego. Doskonałe odwzorowanie chwili pozwala zaprezentować sportowca jak w stopklatce, z tym że jest to realna figura, a nie cyfrowy obraz.

Manekiny ekspozycyjne są wszędzie tam, gdzie ich potrzebujesz!

To tylko niektóre przykłady branż, w których częściej niż w innych korzysta się z manekinów. Tak naprawdę nie ma jednak dla nich żadnych ograniczeń - pojawią się wszędzie tam, gdzie ich potrzebujesz i przyjmą pozę, która będzie najbardziej odpowiednia!